چهارشنبه ١٧ آذر ١٤٠٠
پژوهش هزینه نیست، سرمایه است.
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 107 | کل بازدید : 244198 
 

 

راهنمای نوشتن بحث در مقاله


اهمیت یک بحث خوب

این بخش مهمترین بخش مقاله پژوهشی است، زیرا این بخش گواهی بر توانایی شما در مقام پژوهشگر برای ارائه تفکر انتقادی در مورد یک مسئله، ارائه راه حل های خلاقانه بر اساس یافته های پژوهشی و دستیابی به درک عمیق تر و غنی تر از مسئله پژوهشی است که از ابتدا قصد بررسی آن را داشتید.

در بخش بحث شما معانی لایه‌های زیرین تحقیق خود را بررسی می‌کنید. همچنین پیامدهای احتمالی تحقیق خود در زمینه‌های دیگر و بهبودهای ممکن را برای پیشبرد دغدغه‌های موجود توسعه می‌دهید.

در این بخش باید اهمیت تحقیق خود را نشان دهید. همچنین سهم تحقیق خود در برطرف‌کردن شکاف‌های علمی موجود را باید به نمایش بگذارید. در این بخش باید شکاف‌های جدید یافت‌شده در زمینه علمی موردنظر که قبلا مورد مطالعه قرارنگرفته‌اند را ارائه دهید.

در این بخش از مقاله هدف تنها ارائه هدفمند اطلاعات نیست. بلکه باید براساس تفسیرهایتان از یافته‌ها تفکر خلاق داشته باشید. اینجا جایی است که باید نتایج را با معانی در هم بیامیزید.

نكاتی که در نوشتن بخش بحث و نتیجه گیری Discussion باید مد نظر گرفت:

  خلاصه يافته هاي مهم در يك پاراگراف در ابتداي بحث آورده شود.

 نتايج با كارهاي قبلي مقايسه شود. اگر همسو است به چه علت و اگر نتایج با یافته های قبلی مغایرت دارد، علت را چگونه بررسی میکنید.

كاربرد علمي و باليني يافته ها به بحث گذاشته شود.

مشكلات پيش آمده با روشهاي به كار رفته مورد بحث قرار گیرد.

گذري به آنچه يافت نشده است، بزنید.

پيشنهاد كار بيشتر در خصوص مطالعه انجام شده بدهید.

ارائه يك نتيجه گيري مختصر و کوتاه از کل نتایج بدست آمده، ارائه دهید.


بنابر اين لازم است در قسمت بحث شباهت ها و يا تفاوت هاي بين نتايج پژوهش با پژوهش هاي قبلي روشن شود. نقاط ضعف پژوهش بيان شود. كمك هايي را كه يافته هاي پژوهش به روشن شدن مسأله و زمينه دانش آن كرده اند نيز معلوم شود.
 
بايد ارتباط واضح بين پژوهش خود و كارهاي قبلي كه در اين زمينه خاص مربوط به پژوهش انجام شده و ساير زمينه ها را بیان کرده و مورد بحث قرار داد و با استفاده از نتايج حاصل از پژوهش به انجام رسيده ، پيشنهاداتي را ارائه كرد
يافته هاي خود را به يافته هاي حاصل از پژوهشهاي قبلي مرتبط كرده و در صورتي كه اين يافته ها با يكديگر همخواني ندارد علت آن را ذكر كرده و بالاخره مشكلات و نقاط ضعف پژوهش، همراه با پيشنهادهايي براي پژوهشگران كه مي خواهند در آينده در زمينه پژوهش فوق كار كنند، ذكر شود. در قسمت انتهاي مقاله مي توان از همكاران، تكنسين ها، منشي و ساير افرادي كه در تهيه مقاله كمك كرده اند، سپاسگزاري نمود

 

ساختار بخش بحث و نتیجه‌گیری


1.این بخش را می توان با ذکر دوباره هدف پژوهش شروع کرد.

مثال: پژوهش حاضر به منظور بررسی ارتباط بین گرم شدن هوای کره زمین و تغییرات اقلیمی در دشت‌های شمال غربی ایران انجام گرفت.

۲. یافته‌ها به صورت خلاصه و به شکل جداگانه آورده می‌شود.

مثال: اولین یافته‌ای که از پژوهش حاضر به دست آمد، این بود که گرمایش زمین سبب کاهش آب‌های سطحی شده است.

۳. نتیجه به دست آمده را با نتایج پژوهش‌های پیشین مقایسه کنید و ذکر کنید که آیا این یافته با پژوهش‌های دیگر همسو بوده است یا خیر و دلیل آن را بیان کنید. برای فهم بیشتر حتما بحث و نتیجه گیری مطالعات استناد شده در بحث مطالعه خودتان را، با دقت مطالعه کنید.

۴. یافته به دست آمده را تبیین کنید. چرا چنین نتیجه‌ای به دست آمده است. برای این کار می‌توانید از مدل‌ها یا نظریات مختلف استفاده کنید. از قسمت بحث مطالعات دیگران، در این بخش میتوانید کمک بگیرید.

۵. تمام یافته‌های به دست آمده را در بخش نتیجه‌گیری خلاصه کنید. معمولا تمرکز بر تفاوتهای معنادار در مطالعه می باشد.

۶محدودیت‌های پژوهش را ذکر کنید و پیشنهاداتی برای پژوهش‌های آینده ارائه دهید. که در انتهای بحث در قالب دو پاراگراف جداگانه آورده می­شود.

 

 

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences
دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعیمعاونت تحقیقات و فناوریمعاونت آموزشیمعاونت درمان و توانبخشیمعاونت فرهنگی و دانشجوییکتابخانه مرکزی