چهارشنبه ١٧ آذر ١٤٠٠
پژوهش هزینه نیست، سرمایه است.
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1226 | کل بازدید : 244197 
 

 

 citation به چه معناست

به معنای مرجع خوردن و استناد شدن به یک مقاله می باشد. استفاده از مطالب علمی یک نویسنده توسط نویسنده ای دیگر به شکلی که داخل مقاله یا کتاب خود بدان اشاره کرده باشد، سایتیشن Citation نام دارد. هرچقدر تعداد ارجاع دهی یا استناد (Cite) به یک مقاله بیشتر باشد نشان‌دهنده بالا بودن اعتبار آن مقاله است. افزایش رفرنس دهی و ارجاع دهی به یک پژوهشگر نیز رابطه مستقیمی با بالا رفتن اچ ایندکس یا h-Index پژوهشگر دارد.

h-index  چیست

شاخص H یا H-Index یک مقیاس عددی است که نشان می­ دهد یک محقق چقدر عملکرد موثری داشته است. این شاخص در سال ۲۰۰۵ توسط یک فیزیکدان به نام جورج هیرش (Jorge Hirsch) در دانشگاه کالیفرنیا اختراع شد. هدف از اختراع این مقیاس عددی، این بود که مشخص شود هر محقق در زمینه علمی خود چه اندازه مشارکت موفق داشته است. در آن زمان این ارزیابی از طریق تعداد استنادها به مقاله شخص انجام می­ شد. اگر می ­خواستید بدانید یک محقق چقدر تاثیرگذار بوده است فقط کافی بود تعداد دفعاتی که دیگران در مقالاتشان به مقاله ­­ی او ارجاع می­ کردند را محاسبه کنید. این کار بسیار ساده بود، اما خیلی زود محققان ایرادی در این نوع ارزیابی پیدا کردند. در این نوع ارزیابی اگر محققی فقط یک مقاله علمی منتشر کرده بود که بسیار به آن ارجاع شده است، او یک محقق موفق خوانده می­ شد. در چنین شرایطی به نظر می ­رسید سایر محققانی که بیش از یک مقاله منتشر کرده ­اند نقش موثری در این زمینه نداشته اند. به منظور اصلاح این مشکل، هیرش یک روش دیگری را پیشنهاد داد که با نام H-index به شهرت رسید (H از اول اسم هیرش گرفته شده است). هیرش این شاخص را اینگونه توصیف می­ کند: 

« یک محقق زمانی شاخص H دارد که H از مقالات NP او حداقل هر یک H ارجاع داشته باشند، و سایر مقالات (Np-H) هر کدام بیش از H ارجاع نداشته باشند.»

این را به زبان ساده­ تری برایتان توضیح می ­دهیم؛ شاخص H هر محقق بر اساس تعداد مقالات او (H) است که به هر کدام حداقل H بار ارجاع شده باشد. مثلا، اگر شاخص H یک محقق ۲۸ است یعنی ۲۸ مقاله علمی دارد که به هر یک از آن­ ها حداقل ۲۸ بار در مقالات دیگر ارجاع شده است. این بدین معناست که اعتبار یک محقق بر اساس تعداد مقالات سطح بالایی که منتشر کرده است مشخص می­ شود نه فقط یک یا دو مقاله­ ای که امتیاز خوبی داشته باشند. بنابراین اگر یک محقق بخواهد شاخص H خود را افزایش دهد باید دیگران را ترغیب کند تا مقالات او را مطالعه کرده و در مقالات علمی خود به آنها اشاره کنند. در این صورت تمرکز به روی فقط یک یا دو مقاله ­ای که خوب از آب در آمده برای یک محقق امتیاز محسوب نمی ­شود.

 

ایمپکت فاکتور چیست

ضریب تاثیر (impact factor (IF)) یک ژورنال علمی ، بیانگر میانگین تعداد استنادها  مرجع خوردن یا (citations)  مقالات آن ژورنال درسایر ژورنال ها و مراجع علمی است (روش محاسبه آن در ادامه  خواهد آمد) ولذا این ضریب در واقع بیانگر اعتبار آن ژورنال در زمینه پژوهشی خود در میان سایر ژورنال ها می باشد. (ژورنالی با IF بالاتر اهمیت بیشتری نسبت به ژورنالی با IF پایین تر دارد)

 نحوه محاسبه IF

Impact Factor  فقط درمورد نشریات نمایه‌شده در بانک اطلاعاتی Web of Science و توسط موسسه ISI  برای بیش از 11000 مجله محاسبه و منتشر می‌شود. به‌این ترتیب فقط مجلات ISI دارای Impact Factor  واقعی هستند. محاسبه بر مبنای یک دوره سه ساله صورت می گیرد. ایمپکت فاکتور ژورنال x از تقسیم نمودن تعداد موارد ارجاع به مقالات دو سال گذشته آن ژورنال (x) در سال جاری در تمامی ژورنالها، به تعداد مقالات منتشر شده در ژورنال (x) در بازه دو سال گذشته حاصل می آید. فرضا اگر در سال ۸۴ جمعا ۴۰ ارجاع به یک مجله صورت گرفته باشد و در آن مجله در سال ۸۲ تعداد ۲۶ مقاله و در سال ۸۳ تعداد ۲۴ مقاله چاپ شده باشد، ضریب ارجاع آن مجله، از تقسیم ۴۰ بر ۵۰  (24+26=50) به دست می آید که 0.8 است. یعنی به طور متوسط، هر مقاله آن نشریه 0.8 مرتبه مورد استناد مقالات دیگر قرار گرفته است.

نحوه دسترسی به IF مجلات:

برای مشخص سازی ضریب تاثیر IF یک مجله می توان به سایت مربوطه به آن مجله مراجع کرد و اطلاعات لازم را بدست آورد. همچنین برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده می توان از سایت های معتبری چون SJR ,Bioxbio  استفاده نمود.

SJR: www.scimagojr.com

Bioxbio: www.bioxbio.com

CiteFactor: www.citefactor.com

و سامانه منبع یاب وزارت بهداشت: https://rsf.research.ac.ir/

و سامانه معرفی مجلات نامعتبر و جعلی: http://blacklist.research.ac.ir/

چگونه بفهمیم مجله ای ISI  است.

آسانترین اقدام جهت یافتن پاسخ این سوال رفتن به وبسایت شرکت تامسون-رویترز شرکت موسس (ISI) و جستجوی مجله مورد نظر در قسمت  Master Journal List است که در قسمت پایین و راست Homepage  این وبسایت قابل مشاهده است. اگر مجله مورد نظر در ISI نمایه شود، در جستجو یافت می شود

آدرس homepage شرکت تامسون-رویترز:  http://ip-science.thomsonreuters.com

و سامانه منبع یاب وزارت بهداشت: https://rsf.research.ac.ir/

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences
دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعیمعاونت تحقیقات و فناوریمعاونت آموزشیمعاونت درمان و توانبخشیمعاونت فرهنگی و دانشجوییکتابخانه مرکزی